مدت زمان مطالعه ۳ دقیقه

زایمان طبیعی و اپیدورال

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

زایمان طبیعی و اپیدورال

انتخاب برای زایمان

زایمان می تواند و باید یک تجربه زیبا باشد. اما احتمال زایمان ممکن است برخی از زنان را به دلیل درد و ناراحتی پیش بینی شده دچار اضطراب کند.
در حالی که بسیاری از زنان برای داشتن زایمان راحت‌تر، اپیدورال (داروی تسکین درد) را انتخاب می‌کنند، بسیاری دیگر زایمان طبیعی یا بدون دارو را انتخاب می‌کنند. نگرانی در مورد عوارض جانبی زایمان های دارویی و اپیدورال وجود دارد.

گزینه ها را با پزشک خود در میان بگذارید تا تعیین کنید کدام روش برای شما و فرزندتان بهترین است. در این میان، در اینجا به برخی از مهم ترین نکاتی که باید در نظر گرفته شود، اشاره می کنیم.

اصطلاح “زایمان طبیعی” معمولاً برای توصیف زایمان طبیعی بدون دارو استفاده می شود.
همچنین گاهی اوقات برای تمایز بین زایمان طبیعی و زایمان سزارین استفاده می شود.
اپیدورال درد را در یک ناحیه خاص کاهش می دهد – در این مورد، قسمت پایین بدن زنان بی حس میشود، همچنین گاهی اوقات در صورت وجود عوارض، مانند مواردی که منجر به زایمان سزارین می شود، یک ضرورت پزشکی است.

فواید: به دلیل نگرانی از اینکه اپیدورال می تواند در پاسخ های طبیعی بدن به زایمان و زایمان تداخل ایجاد کند، محبوبیت زایمان های بدون دارو افزایش یافته است.
ریسک: چند خطر جدی در ارتباط با زایمان های بدون دارو وجود دارد.
اگر مشکل پزشکی با مادر وجود داشته باشد یا مشکلی مانع از حرکت طبیعی نوزاد در کانال زایمان شود، خطرات اغلب به وجود می آیند.

سایر نگرانی های مربوط به زایمان طبیعی عبارتند از:

پارگی در پرینه (ناحیه پشت دیواره واژن)
افزایش درد
هموروئید
مشکلات روده
بی اختیاری ادرار
ضربه روانی

مزیت: بزرگترین مزیت اپیدورال امکان زایمان بدون درد است. در حالی که ممکن است هنوز انقباضات را احساس کنید، درد به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. در طول زایمان طبیعی، شما هنوز از زایمان آگاه هستید و می توانید به اطراف حرکت کنید. اپیدورال نیز در زایمان سزارین برای کاهش درد ناشی از جراحی خارج کردن نوزاد از رحم لازم است. از بیهوشی عمومی در برخی موارد نیز استفاده می شود، جایی که مادر در طول عمل بیدار نیست.

بیشتر بخوانید
اعضای بدن شما در دوران بارداری

مؤسسه ملی سلامت امریکا (NIH) گزارش می دهد که تعداد زایمان های سزارین از سال 1997 تا 2008 به میزان 72 درصد افزایش یافته است که می تواند محبوبیت پایدار اپیدورال را نیز توضیح دهد.

در حالی که برخی از زایمان‌های سزارین انتخابی هستند، اگر زایمان طبیعی انجام نشود، بیشتر آن‌ها مورد نیاز هستند. زایمان واژینال بعد از سزارین امکان پذیر است، اما نه برای همه زنان.

برخی از عوامل خطر اپیدورال عبارتند از:
کمر درد و درد
سردرد
خونریزی مداوم (از محل سوراخ)
تب
مشکلات تنفسی
کاهش فشار خون، که می تواند ضربان قلب کودک را کاهش دهد.
توجه به این نکته مهم است که در حالی که چنین خطراتی وجود دارد، نادر تلقی می شوند.

این واقعیت که مادران نمی توانند تمام عوامل زایمان را با اپیدورال احساس کنند می تواند منجر به مشکلات دیگری مانند افزایش خطر پارگی در هنگام زایمان طبیعی شود.
خطرات زایمان سزارین لزوماً به اپیدورال مربوط نمی شود. برخلاف زایمان طبیعی، اینها جراحی هستند، بنابراین زمان بهبودی طولانی تر است و خطر عفونت وجود دارد.
زایمان سزارین همچنین با خطر بیشتر بیماری‌های مزمن دوران کودکی (از جمله دیابت نوع 1، آسم و چاقی) مرتبط است. تحقیقات بیشتری مورد نیاز است.

دکتر منیژه سیمین دخت هاشمی جم

فارغ التحصیل جراحی زنان و زایمان سال 1386 از دانشگاه علوم پزشکی ایران

فارغ التحصیل دکترا حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سال 1373

فلوشیپ پرناتولوژی از بیمارستان صارم سال 1393

عضو جامعه جراحان اروپا NESA

دارای بیش از 15 سال کار در حیطه جراحی و بیماری های زنان و زایمان در بیمارستان های تهران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک