مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

درمان ناباروری با IUI

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: میانگین: ]

درمان ناباروري با iui

فهرست محتوا

به چه زنان و مردانی نابارور گفته می شود؟ دلایل ناباروری در زوجین چیست؟ درمان ناباروري با iui چگونه انجام می شود؟ درمان ناباروري با iui چند درصد ممکن است که مشکلات ناباروری زنان را برطرف کند؟

در طول سال های اخیر بسیاری از مشکلاتی که در زمینه ناباروری زنان وجود دارد با روش های مختلفی قابل رفع شده است. در این میان درمان ناباروري با iui از عمده روش هایی است که برای افراد مختلفی بکار گرفته می شود. در این مقاله تمامی تلاش مان بر این مبتنی است که اطلاعات دقیق و جزئی را در بخش های مختلفی که تدارک دیده ایم به شما ارائه کنیم.

البته پیش از آنکه وارد روش درمان آن شویم در ابتدا مباحثی را در خصوص ناباروری مطرح می کنیم تا در انتها روش درمانی را به طور مفصل مورد بحث قرار دهیم.

 

 

ناباروری

یکی از مهم ترین نکاتی که باید مورد توجه قرار دهید این است که در حالت کلی چه کسی نابارور محسوب می شود. به عبارتی دیگر در افراد باید چه نشانه هایی وجود داشته باشد تا ما بگوییم که این افراد نابارور هستند؟

پزشکان زمانی که زنان به آنها مراجعه می کنند و اظهار می کنند که نمی توانند بارداری را تجربه کنند اولین سوالی که پزشکان از آنها می پرسند این است که چه مدت زمانی را بدون اینکه از روش های جلوگیری استفاده کنند رابطه جنسی برقرار کرده اند.

پاسخ این سوال است که می تواند مشخص کند زنان و مردان نابارور هستند یا خیر.

برطبق نتایج پزشکی افرادی که به مدت یکسال رابطه جنسی منظم داشته باشند در صورتی که از بدون استفاده از روش های جلوگیری، بارداری برایشان رخ نداده باشد نابارور خوانده می شوند.

پس در صورتی که این مدت زمانی را برای اقدام به بارداری تکمیال نکرده اید، لازم نیست تا برای درمان اقدام کنید.

بیشتر بخوانید
درمان ناباروری

علل نابارروی در زنان و مردان کدامند؟

به طور کلی باید گفت که دلایل و علل مختلفی برای ناباروری دخیل هستند که از جمله مهم ترین دلایل بروز این عارضه شامل موارد زیر است:

 • اختلال در روند تخمک گذاری از جمله مهم ترین دلایلی است که می تواند در ناباروری زنان موثر باشد. تقریبا می توان گفت نزدیک به نیمی از ناباروری در اثر تخمک گذاری نامناسب و نامنظم در زنان رخ می دهد.
 • انزال زودرس در مردان نیز از جمله دلایلی است که در ناباروری آمار قابل توجهی از زنان و مردان دخالت دارد.
 • میزان کم اسپرم ها در مردان نیز دلیلی موثر بر ناباروری است
 • عدم توانایی اسپرم ها در بارور ساختن تخمک ها می تواند لقاح را با مشکلاتی روبرو سازد.
 • گاهی در مردان دیده شده است که اسپرم هایشان شکل غیر طبیعی و غیر عادی داشته است و بنابر این نمی تواند در لقاحی طبیعی شریک باشند
 • ناتوانی جنسی در مردان نیز از جمله دلایل مهم ناباروری است

درمان ناباروری با iui

این روش جزء بهترین و کارآمد ترین شیوه هایی است که تا حد زیادی می تواند بسیاری از عللی که در ناباروری دخیل هستند را از بین ببرد.

این روش بیش از سایر روش هایی که برای درمان ناباروری وجود دارد از سوی پزشکان و برای افراد مختلف انجام می شود.

در صد موفقیت این روش در بارور ساختن زنان حدودا 60 تا 70 درصد می باشد که نتیجه و ثمربخشی بالایی را در پی دارد. درواقع شانس بالایی که این روش در بارداری زنان ایجاد می کند از مهم ترین مزیت های روش درمانی IUI است.

 

 

روند انجام روش iui برای درمان ناباروری

برای درمان ناباروری به روش IUI لازم است تا زوجین به صورت اشتراکی برای انجام روند این روش اقدام کنند. حمایت عاطفی و روانی در درمان و صبر و شکیبایی نقش بسیار موثری دارد.

 1. در ابتدا از مردان می خواهند که تا چند روز از هرگونه رابطه جنسی بپرهیزند. این مدت تقریبا از دو روز تا پنج روز متغیر است. در این بازه زمانی حتی خروج منی از آقا نباید اتفاق بیفتد.
 2. بعد از اینکه این دوره گذشت، لازم است آقا، یا در منزل یا در فضا آزمایشگاهی نمونه های اسپرم را برای پزشکان و متخصصین این حوزه تهیه کند. تهیه اسپرم برای آزمایش از طریق خود ارضایی می باشد.
 3. لازم است این اسپرم ها در مدت زمان کمتر از یک ساعت در آزمایشگاه و تحت نظر متخصص ناباروری قرار بگیرد.
 4. بعد از اینکه روند شست و شو و جداسازی اسپرم های قوی از غیر قوی انجام شد، باید این اسپرم ها به داخل رحم ختانم منتقل شود.
 5. انتقال اسپرم با کمک، وسیله ای بنام کاتر انجام می شود که هیچ مشکلی را برای بدن و نواحی مختلف واژن و رحم به وجود نمی آورد.
 6. البته این نکته را نیز در نظر داشته باشد که زنان نیز برای تحریک تخمدان و افزایش میزان آزاد کردن تخمک قرص هایی را استفاده می کنند که می تواند به روند باروری کمک کند.
 7. بعد از اینکه این اقدامات انجام شد پس از چند روز تمامی آزمایشات لازم برای پیگیری وضعیت خانم انجام می شود.
بیشتر بخوانید
انجماد تخمک

نتیجه گیری

در انتها باید این نکته را یادآور شویم که برای انجام انواع اقدامات درمان و نیز تشخیص همواره از بهترین و معتبر ترین مراکز و پزشکانی که به ارائه این خدمت پزشکی می پردازند کمک بگیرید.

زیرا که  این روش باید با دقت زیادی انجام شود تا کمترین مشکلی برای افراد پیش نیاید.

خوش بختانه در طول مدتی که این روش در کشور ما رایج شده است و افراد زیادی از این روش های درمانی برای باروری کمک می گیرند تعداد پزشکانی که در این زمینه تخصص زیادی دارند افزایش پیدا کرده است.

بنابر این می توانید بدون هیچ مشکلی برای آغاز چنین روش هایی به بهترین متخصص زنان و زایمان و فوق تخصص پزیناتولوژی اعتماد کنید و روند درمان را به آنها بسپارید.

 

دکتر منیژه سیمین دخت هاشمی جم

فارغ التحصیل جراحی زنان و زایمان سال 1386 از دانشگاه علوم پزشکی ایران

فارغ التحصیل دکترا حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سال 1373

فلوشیپ پرناتولوژی از بیمارستان صارم سال 1393

عضو جامعه جراحان اروپا NESA

دارای بیش از 15 سال کار در حیطه جراحی و بیماری های زنان و زایمان در بیمارستان های تهران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک