دکتر منیژه سیمین دخت هاشمی جم » بیماری های زنان » درمان زگیل تناسلی با پلاسماجت
مدت زمان مطالعه ۹ دقیقه

درمان زگیل تناسلی با پلاسماجت

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید!
[کل: 2 میانگین: 3]

زگیل تناسلی که معمولاً به علت HPV نوع 6 و 11 ایجاد می شوند  می توانند در سراسر ناحیه تناسلی و همچنین در داخل مقعد، واژن یا دهانه مجرای ادرار و در دهانه رحم ظاهر شوند. چند داروی مورد استفاده بیمار و پزشک برای زگیل های دستگاه تناسلی خارجی وجود دارد.

یکی از بیماری های شایع مقاربتی زگیل تناسلی است که افراد با توجه به میزان راه های انتقال آن مراقبت های را برای پیشگیری از ابتلا به آن باید نکاتی را رعایت کنند حال اگر دچار این عارضه شوند به دنبال راهکار های درمانی موثر و ایمن هستند. در این راستا با توجه به پیشرفت چشمگیری تکتولوژی و دانش پزشکی از تکنیک های درمانی استفاده می شود که با بیشترین میزان تاثیر و تا حد امکان بدون هیچ گونه تهاجمی اثر بخشی داشته باشد. پلاسما جت یکی از همان تکنیک های موثری است که امروزه برای رهایی از این بیماری از آن استفاده می شود در ادامه این مقاله در مورد آن به تفصیل پرداخته می شود چرا که با افزایش سطح دانش پزشکی تان می توانید باعث نجات خود یا اطرافیان تان از این دست بیماری ها شوید.

زگیل تناسلی و انواع آن

فهرست محتوا

بیش از 150 نوع HPV (ویروس پاپیلومای انسانی) وجود دارد که حداقل 40 نوع آن می توانند ناحیه مقعدی یا دستگاه تناسلی را آلوده کنند. بیشتر این عفونت ها هرگز علائمی ایجاد نمی کنند و خود به خود از بین می روند و هیچ درمانی ندارند. اما اگر عفونت ادامه یابد ، برخی از انواع HPV می توانند باعث ایجاد زگیل تناسلی شوند و برخی دیگر می توانند انواع مختلفی از سرطان را ایجاد کنند ، از جمله سرطان دهانه رحم و سرطان حفره حلق – سرطان در پشت و دو طرف گلو، لوزه ها. انواع دیگر HPV می تواند باعث ایجاد زگیل های پوستی غیر تناسلی در مناطق دیگر بدن شود. درمان HPV به مسئله خاص یا علائم ناشی از ویروس بستگی دارد. در حال حاضر هیچ راهی پزشکی برای خلاص شدن از بدن HPV در صورت ابتلا به آن وجود ندارد.

 

چگونه زگیل تناسلی درمان می شود؟

زگیل تناسلی که معمولاً به علت HPV نوع 6 و 11 ایجاد می شوند – می توانند در سراسر ناحیه تناسلی و هم چنین در داخل مقعد، واژن یا دهانه مجرای ادرار و در دهانه رحم ظاهر شوند. چند داروی مورد استفاده بیمار و پزشک برای زگیل های دستگاه تناسلی خارجی وجود دارد. که عبارت اند از : کرم های تقویت کننده سیستم ایمنی بدن که باعث تولید اینترفرون ها و سایر اجزای سیستم ایمنی می شود، محلول یا ژل پودوفیلوکس که تقسیم سلول را متوقف می کند و باعث از بین رفتن بافت زگیل تناسلی می شود. همچنین برای درمان زگیل های تناسلی خارجی، پزشک ممکن است موارد زیر را انجام دهد: رزین پودوفیلین (شبیه به پودوفیلوکس)، که رشد سلول را متوقف می کند، اسید تری کلرواستیک، که از طریق شیمیایی زگیل ها را می سوزاند. جدا از این موارد، پزشک ممکن است برای درمان زگیل های خارجی کرایوتراپی (یخ زدگی زگیل با استفاده از پلاسما جت ) یا درمان های مختلف جراحی (برداشتن، الکترو جراحی، لیزر درمانی) را امتحان کند.

بیشتر بخوانید
از هیستروسکوپی چه می دانید؟

علائم بروز زگیل تناسلی کدام اند؟

هر چند که در بسیاری از موارد نشانه های از بروز چنین عارضه ای بسیار مشهود است اما با این وجود علاوه بر زائده های پوستی، علامت های دیگری نیز وجود دارد که در این مبحث بدان اشاره خواهیم کرد:

  • سوزش و خارش شدید
  • احساس درد

البته که ضایعات پوستی در ابتدا به صورت یک جوش بوده و سپس با علائم مذکور شروع به رشد می کند تا جایی که به تدریج سطح نا صاف و گوشتی برآمده ای بر روی پوست منطقه ای از بدن ایجاد می شود گاهی این زائده های پوستی به رنگ پوست و حتی کمی تیره تر هم در می آیند (بسته به نوع و رنگ پوست فرد متغیر است).

چند نکته مهم

  1. چنانچه به چنین عارضه ای مبتلا شدید حتما در اولین فرصت شریک جنسی خود را مطلع سازید تا با بهترین متخصص زنان مشورت و تدابیر لازمه جهت جلوگیری از پیشرفت ویروس، اندیشیده شود. چرا که بر اساس تحقیقات انجام شده میزان شیوع و اگیر دار بودن این ویروس انسانی بسیار زیاد است و احتمال ابتلای شخص دیگری که ارتباطات جنسی داشته اید بعد از سه ماه از مشاهده نتیجه تست، بسیار بالا است. در چنین شرایطی اگر یکی از زوجین مبتلابه بود و طرف دیگر هیچ یک از موارد مذکور علامت های وجود ویروس را نداشت هم باید تست ها و معاینات بالینی( تست پاپ اسمیر دهانه رحم) را به درستی انجام دهد تا از سلامتی خود اطمینان حاصل کند.
  2. اگر خانمی قصد بارداری دارد یا در این دوران به سر می برد و به این عارضه دچار شده است باید حتما تحت شرایط ویژه ای از درمان قرار بگیرد تا به جنین خود آسیب جدی وارد نشود.
  3. در نظر داشته باشید ویروس پاپیلومای انسانی یک بیماری عفونی واگیر دار است پس نباید تحت هیچ شرایطی با توجه به تفکرات غلط و فرهنگ بسته حاکم، آن را از پزشک و شریک جنسی خود قایم کنید چرا که زیان شدید به خود و اطرافیان تان وارد می کنید. توصیه می کنیم به هیچ وجه تشخیص و درمان آن را به تعویق نیاندازید.
بیشتر بخوانید
هیسترکتومی

زگیل تناسلی

درمان زگیل تناسلی با پلاسماجت

تمرکز نیروی پلاسما در نقطه بسیار متمرکز روی زگیل با حرارت باعث از بین رفتن سریع زگیل بدون اسکار می شود.

کرایوتراپی یا پلاسما جت یک روش پزشکی است که شامل استفاده از گاز اکسید نیتروژن است که تحت فشار زیاد بر روی پوست اعمال می شود. این گاز بسیار سرد است که به یخ زدگی و از بین بردن هر نوع ضایعه خوش خیم کمک می کند. این گاز از طریق یک دستگاه با سرعت و فشار بالا خارج می شود به طوری که هنگام خروج گاز دمای آن منفی 89 درجه است. در واقع این روش باعث ایجاد یک شوک حرارتی در منطقه ای که گاز بر روی آن اعمال می شود، می گردد. افت ناگهانی دما باعث می شود که محتوای مایعات سلول های هدف ( سلولهای ناشی از زگیل تناسلی) متبلور شود و آن ها را به خرده های یخ تبدیل کند، در نتیجه توده های سلولی که روی سطح پوست قرار داشتند به علت تخریب غشای آن ها از بین می روند و ضایعات پس از مدتی محو می شوند.

مکانیسم و نحوه کار با پلاسما جت

همانطور که اشاره شد، در این روش سرما باعث از بین رفتن توده های سلولی ناشی از زگیل تناسلی می شود. اما نکته مهم و قابل توجه میزان و مدت زمان اعمال این گاز بر روی منطقه مورد نظر است تا بتواند یخ زدگی لازم را ایجاد و زگیل های را از بین ببرد. به طور کلی با استفاده از روش پلاسما جت، نفوذ سرما حدود 1 میلی متر در هر 5 ثانیه اتفاق می افتد. یعنی برای زگیل هایی در اندازه 2 میلی متر برای 10 ثانیه گاز اکسید نیتروژن نیاز است. در طول درمان زگیل تناسلی با استفاده از پلاسما جت، ممکن است در اطراف زگیل نیز یخ زدگی ایجاد شود که جای نگرانی نیست و معمولاً در عرض چند ثانیه از بین می رود. یک روش معمول به نام freeze-thaw-freeze نیز بعضی اوقات با استفاده از پلاسما جت برای از بین بردن زگیل تناسلی استفاده می شود که در آن با اعمال گاز یخ زدگی در زگیل ها اتفاق می افتد، در اینجا ، ضایعه منجمد 30 ثانیه استراحت می کند و سپس درمان برای بار دوم اعمال می شود و یخ زدگی مجددا اتفاق می افتد. در این بافت زگیل بار دوم سریع تر یخ می زند و تخریب آن کامل تر و بهتر صورت می گیرد. پس از درمان پلاسما جت برای زگیل های تناسلی توصیه می شود که ناحیه مورد نظر را پوشیده نگه ندارید و از پوشیدن لباس های تنگ خودداری کنید.

بیشتر بخوانید
فیبروم رحم

کاربرد های دیگر پلاسماجت

این روش ضایعات پوستی خوش خیم که در سطح پوست قرار دارند را درمان می کند و تشخیص نهایی عارضه ها و زگیل ها با استفاده از روش پلاسما به عهده پزشک می باشد. اما به طور از این روش برای موارد زیر می توان استفاده کرد: زگیل، خال، برچسب های پوستی، کراتوزهای خورشیدی، ملوکوس، کلوئیدها، ضایعات ویروسی، کنتاژیوزوم (زگیل های آب)، خال های بزرگ و نمایان، کوندیلوما (زگیل تناسلی یا مقعدی)، میخچه کف پا.

خطرات درمان زگیل تناسلی با پلاسما جت

پلاسما جت یک روش ایمن و موثر برای درمان ضایعات پوستی مخصوصا زگیل تناسل است. با این حال ممکن است عوارض جانبی شامل این موارد به همراه داشته باشد: ناراحتی جزئی در حین عمل، سوزش خفیف بعد از انجام پلاسما جت، زخم و تاول به ندرت. زگیل تناسلی درمان شده توسط پلاسما جت باید طی 1 تا 4 هفته به طور کامل بهبود یابد و پوسته های ایجاد شده در اطراف آن نیز پس از یک هفته تا 10 روز ریخته شده و از بین می روند. برخی از افراد ممکن است تغییر موقت در رنگ پوست (رنگدانه ای) یا ایجاد زخم جزئی در ناحیه تحت درمان را تجربه کنند. پلاسما جت می تواند فولیکول های مو را از بین ببرد و ممکن از در ناحیه تحت درمان ریزش مو نیز رخ دهد. به ندرت بسته به محل و اندازه زگیل تناسلی، احتمال آسیب عصبی سطحی وجود دارد. این ممکن است باعث احساس بی حسی یا گزگز شدن موقتی در ناحیه تناسلی گردد که ممکن است چند ماه طول بکشد. اگر پس از انجام پلاسما جت، زگیل تناسلی بهبود پیدا نکرد و یا بعد از چند روز درد یا قرمزی هم چنان وجود داشت، باید به پزشک مراجعه کرد، زیرا ممکن است دچار عفونت شده باشد.

نتیجه گیری

بهتر است یاد آور شویم تا کنون هنوز هیچ دارویی جهت درمان ویروس پاپیلومای انسانی یا همان HPV ارائه نشده است به همین دلیل تا می توانید باید با دقت و احتیاط بیشتری اقدام به برقراری ارتباطات جنسی کنید این گونه می توانید با رعایت نکته ای هر چند کوچک اما تاثیرگذار خودتان را از چنین آسیب های مصون بدارید.

دکتر منیژه سیمین دخت هاشمی جم

فارغ التحصیل جراحی زنان و زایمان سال 1386 از دانشگاه علوم پزشکی ایران

فارغ التحصیل دکترا حرفه ای از دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی سال 1373

فلوشیپ پرناتولوژی از بیمارستان صارم سال 1393

عضو جامعه جراحان اروپا NESA

دارای بیش از 15 سال کار در حیطه جراحی و بیماری های زنان و زایمان در بیمارستان های تهران

برچسب ها:
پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس با پزشک